Aktualności Aktywność TOP news 

Rolki – efektywna aktywność dla każdego

Jazda na rolkach to aktywność dla każdego. Co więcej, to jedna z najbardziej efektywnych metod na szybką utratę wagi. W trakcie jazdy pracują nie tylko wszystkie mięśnie nóg, ale także mięśnie rąk, pleców i brzucha. Regularny trening sprzyja eliminacji cellulitu, wzmacnia mięśnie pośladków oraz brzucha. Jazda na rolkach wymaga kontroli równowagi, dlatego sprzyja poprawie sylwetki. Podczas godzinnego treningu organizm jest w stanie spalić 500 – 700 kcal.

Jakie rolki wybrać?

Niezależnie od wieku i poziomu zaawansowania na rynku znajdziemy modele rolek dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Ważne parametry rolek i ich znaczenie:

 1. Średnica kółek
 • Kółka małe (47 mm – 70 mm) – nadają się do agresywnej jazdy. Są zwrotne, pozwalają na wykonywanie manewrów, zapewniają większy komfort podczas jazdy dzięki pochłanianiu drgań.
 • Kółka średnie (70 mm – 84 mm) – idealne dla osób początkujących, jeżdżących rekreacyjnie. Gwarantują optymalną zwrotność oraz przyczepność.
 • Kółka duże (84 mm – 110 mm) – przeznaczone do szybkiej jazdy, są mniej stabilne niż małe kółka. Pozwalają rozwinąć prędkości do 30 km/h. Są jednak mniej zwrotne, nie zapewniają dobrej amortyzacji i trudno na nich hamować.

2. Twardość kółek

 • Miękkie kółka (74A – 82A) – stawiają większy opór podłożu, przez co jazda jest wolniejsza. Zapewniają komfort jazdy dzięki pochłanianiu drgań.
 • Twarde kółka (84A – 101A) – dzięki mniejszej przyczepności pozwalają na rozwijanie większych prędkości. Są wytrzymałe, jednak nie amortyzują drgań.

Osoby początkujące powinny zdecydować się na rolki z kółkami w przedziale 70 mm – 84 mm o twardości 78-84 A.

3. Materiał wykonania

Kółka najczęściej wykonane są z wytrzymałych tworzyw sztucznych przypominających kauczuk – poliuretanu (PUR lub PU).

4. Rodzaje łożysk

Łożyska mają wpływ na szybkość i płynność obrotów kół w rolkach. Najczęściej spotykane łożyska oznaczone są za pomocą liter ABEC oraz cyfry nieparzystej: 3, 5, 7 lub 9. Wraz ze wzrostem numeru obniża się opór stawiany przez rolki oraz zwiększa się szybkość obrotu kół.

Poradnik dla początkujących, czyli od czego zacząć jazdę na rolkach?

 1. Tak jak w każdym innym sporcie, tak i w jeździe na rolkach najważniejsza jest rozgrzewka. Odpowiednie przygotowanie mięśni pozwoli uniknąć kontuzji w trakcie jazdy.
 2. Nie doprowadź do przetrenowania organizmu! Pierwsza jazda nie powinna być dłuższa niż 45 minut.
 3. Naucz się upadać. Niestety podczas pierwszych prób może to być nieuniknione. Upadek najlepiej ćwiczyć przez przeniesienie środka ciężkości niżej, ugięcie kolan, pochylenie się w przód i zamortyzowanie upadku rękami.
 4. Oczywiście jeśli już kiedyś jeździłeś/jeździłaś na rolkach lub nie straszny ci upadek możesz pominąć wcześniejszy punkt. Pamiętaj jednak o specjalnych ochraniaczach na łokcie i kolana, które mimo wszystko mogą okazać się pomocne.
 5. Pozycja wyjściowa do jazdy na rolkach charakteryzuje się lekko ugiętymi nogami i tułowiem pochylonym do przodu. Utrzymanie podczas jazdy takiej pozycji pozwala na uniknięcie niebezpiecznego upadku do tyłu.
 6. Osoby, które jeździły wcześniej na łyżwach, mają ułatwione zadanie. Jazda na rolkach odbywa się w podobny sposób: startujemy odpychając się rolkami na boki.
 7. Sprawdź, gdzie umieszczony jest hamulec i nie bój się go używać. Hamulec w postaci gumowego klocka najczęściej znajduje się z tyłu prawej rolki. Jeśli chcemy zahamować wystarczy przechylić rolkę do tyłu i oprzeć się na niej ciężarem ciała.

Gdzie wybrać się na rolki?

Wiemy już, jaki rodzaj rolek wybrać i w jaki sposób przygotować się do pierwszej jazdy. Jaki teren sprawdzi się najlepiej do zarówno rekreacyjnej, agresywnej i szybkiej jazdy na rolkach? Wydaje się oczywiste, że najlepiej udać się w miejsce o równej, asfaltowej nawierzchni, gdzie zabroniony jest ruch samochodowy. Takie warunki sprzyjają komfortowej jeździe i są najbezpieczniejsze.

W okolicy Bielska-Białej szczególnie godna uwagi jest Rolkostrada przy lotnisku w Aleksandrowicach. Specjalny, 800-metrowy tor przeznaczony jest tylko dla osób jeżdżących na rolkach. Dla spragnionych niezapomnianych zachodów słońca nad jeziorem idealnym miejscem może okazać się betonowa Korona Zapory w Goczałkowicach-Zdroju. Tutaj trasa w jedną stronę wynosi prawie 3 km. To nie jedyne miejsca w które warto się wybrać. Ze względu na coraz większą popularność jazdy na rolkach w Polsce powstaje coraz więcej profesjonalnych rolkowisk.

 

Źródła: https://www.rolki.net.pl/poradnik/od-czego-zaczac-jazde-na-rolkach/

http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/rekreacja/kolka-do-rolek-jak-dobrac-twardosc-i-rozmiar-kolek-do-swojego-stylu-ja_42608.html

Powiązane