Aktualności Aktywność 

Rower – pedałuj z werwą!

Rower jest o tyle fajną formą aktywności, że tak na prawdę dopóki nie przyjdzie mroźna zima oraz oczywiście gdy nie pada, to zakładając odpowiedni strój, możemy jeździć praktycznie od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Jazda na rowerze jest rewelacyjnym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów, ponieważ godzina jazdy na rowerze pozwala spalić około 500 kalorii. I to bez większego wysiłku! Systematyczna jazda poprawia kondycję, a przy tym można wspaniale odreagować stres a pobudzone do pracy mięśnie pobierają zapasy energii z komórek tłuszczowych, dzięki czemu nie tylko chudniemy, ale też normalizuje się poziom cukru we krwi.

Dlatego z rowerem koniecznie powinny zaprzyjaźnić się osoby chore na cukrzycę (wysiłek zwiększa wrażliwość komórek na insulinę, dzięki czemu pacjent może stosować mniejsze jej dawki) lub nią zagrożone.

Rower zalecają również kardiolodzy jako doskonały „lek” chroniący przed miażdżycą. Wystarczy cztery razy w tygodniu pojeździć przed 30-40 minut, by beż żadnych tabletek nie tylko obniżyć poziom „złego” cholesterolu (LDL), ale też podwyższyć poziom „dobrego” (HDL).

Jakie są plusy jazdy na rowerze:

  1. Jazda na rowerze jest dobra dla serca – poprawia wydolność układu krążenia, a tym samym prowadzi do zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej. Korzystnie wpływa na ogólną sprawność fizyczną.
  2. Jest sposobem na spalanie kalorii, zmniejszenie wagi, zachowanie szczupłej sylwetki, przyśpieszenie metabolizmu.
  3. Wpływa na „żywotność” i poprawia komfort życia osób starszych.
  4. Pozwala się odstresować, zmniejsza nagromadzone napięcie.
  5. Wzmacnia mięśnie.
  6. Jest wyjątkowo atrakcyjną formą spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi, nawet maluchy mogą podróżować z rodzicem, umieszczone w specjalnym siodełku.
  7. Jest przyjazna dla środowiska – w przeciwieństwie do innych środków transportu, w jej trakcie nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje chemiczne.
  8. Może być „lekiem” na wszechobecne korki.

Weźcie ze sobą aparat fotograficzny, żeby uchwycić chwilę, coś do przekąszenia (oczywiście zdrowego) i koniecznie wodę do picia, tak aby maksymalnie zwiększyć przyjemność z jazdy.

Powiązane