Aktualności Aktywność 

Czy można schudnąć po 40-stce…?

Czy można schudnąć po 40-stce…?

Oto jest pytanie…

Drogie jeśli ktoś kiedyś powiedział Wam, że nie ma takiej opcji aby dokonać tego w naturalny sposób i w związku z tym nie róbcie nic, tylko łykajcie „bardzo skuteczne” medykamenty na odchudzanie, to z czystym sumieniem możecie mu powiedzieć żeby spadał…:)

Jest oczywiście prawdą, że w organizmie kobiety po czterdziestym roku życia zachodzą naturalne zmiany:

  • W tym czasie jajniki zwalniają pracę, produkują mniej kobiecych hormonów: estrogenów i progesteronu.
  • Zmieniają się proporcje między kobiecymi a męskimi hormonami, czyli androgenami (również, choć w mniejszej niż u mężczyzn ilości, wytwarzanymi w ciele kobiety) na korzyść tych ostatnich. A one sprzyjają otyłości typu męskiego, a więc odkładaniu się tkanki tłuszczowej na brzuchu, karku, ramionach i nawet twarzy.
  • Jakby tego było mało, zmniejsza się też wtedy produkcja leptyny – hormonu wytwarzanego w tkance tłuszczowej, który jest odpowiedzialny za hamowanie apetytu. Im go mniej, tym szybciej robimy się głodni, choć żołądek wcale nie musi być pusty. Na dodatek wraz z wiekiem układ trawienny pracuje wolniej.
  • Większość czterdziestolatek jest też mało aktywna fizycznie, a właśnie w tym wieku zmniejsza się masa mięśni, które m.in. odpowiadają za tempo przemiany materii w organizmie. Te wszystko powoduje, że gdy kobieta po 40. roku życia nie zmieni trybu życia, przytyje!

Spokojnie! Jest kilka sposobów na to, aby skutecznie walczyć z nadprogramowymi kilogramami:

  • Przede wszystkim musi być zmniejszona kaloryczność posiłków, ponieważ przemiana materii jest wolniejsza. Jeśli nie chcecie przytyć, ale też nie zamierzacie schudnąć, dziennie wystarczy 1700-1800 kcal.
  • Należy zrezygnować z cukrów prostych, a więc wyeliminować z diety słodycze, słodkie napoje, dżemy i miód. Uwaga na owoce: są zdrowe, ale w nadmiarze tuczą, bowiem mają dużo cukru. Wystarczy zjadać 300 g owoców dziennie, czyli np. dwa jabłka lub dwie brzoskwinie.
  • W jadłospisie powinny też się znaleźć produkty zbożowe, nabiał, zdrowy tłuszcz, chude mięsa, ryby (mogą być tłuste) i warzywa.
  • Jeśli natomiast chcemy schudnąć, trzeba przejść na dietę 1000-1200 kcal dziennie. Rzadko zaleca się diety poniżej 1000 kcal, bo wtedy za bardzo zwolnione zostaje tempo metabolizmu i zwiększa się zagrożenie efektem jo-jo.
  • Bardzo ważna jest aktywność fizyczna (minimum godzina trzy razy w tygodniu).

Pamiętaj! – każdy moment na wprowadzenie zmian w sposobie odżywiania jest dobry, niezależnie od tego, ile mamy lat. Im wcześniej o tym pomyślimy, tym więcej korzyści dla naszego zdrowia.

 

Powiązane