Dieta & Żywienie Zdrowie 

Zimowa herbata – kwiat hibiskusa

Hibiskus to egzotyczna roślina wywodząca się z Azji i północnej Afryki, znana także pod nazwą ketmia lub kwiat malwy sudańskiej. Czerwone, różowe, żółte czy białe kwiaty mogą nie budzić w naszych głowach żadnych skojarzeń, dlatego warto to zmienić.

Właściwości
Niepozorny kwiat hibiskusa wykazuje mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Działa przeciwzapalnie, moczopędnie i antyseptycznie. Warto stosować go podczas odchudzania, ponieważ skutecznie oczyszcza organizm, pobudza metabolizm komórkowy przez zawartość kwasów organicznych oraz błonnika roślinnego. Hibiskus jest źródłem witaminy C, olejków eterycznych o działaniu przeciwbólowym i uspokajającym.

Napar z hibiskusa oczyszcza organizm, przeciwdziała przeziębieniu, pomaga w leczeniu miażdżycy, wspomaga pracę wątroby oraz obniża ciśnienie krwi.

Ketmia stosowana jest także do pielęgnacji skóry oraz włosów. Wspiera składy kremów odmładzających, toników i masek. Szczególnie polecana jest osobom o cerze naczyniowej, ze względu na wzmacnianie ścianek naczyń i poprawę krążenia krwi.

Herbata z hibiskusa
Do przygotowania naparu potrzebna jest płaska łyżka suszonych kwiatów oraz wrząca wodę. Zaparzane pod przykryciem kwiaty pęcznieją, wypuszczając jednocześnie fantastyczny, czerwony barwnik. Smak hibiskusa jest cierpki, dlatego możemy urozmaicić go o miód, plastry pomarańczy czy trawę cytrynową.

 

100 g suszonych kwiatów kosztuje niespełna 4 PLN i pozwala na zaparzenie około 20 herbat.

Powiązane