Aktywność Zdrowie 

Motywator w zasięgu ręki, czyli aplikacje treningowe

Dbanie o zdrowie i sylwetkę staje się słusznym nawykiem coraz większej ilości ludzi. Żyjemy w czasach, w których walka ze zbędnymi kilogramami staje się jeszcze prostsza. Wszystko dzięki nowoczesnych technologiom, takim jak aplikacje wspomagające trening i odchudzanie. W zależność od potrzeb i poziomu zaawansowania możemy pobrać na swój smartfon istny motywator. Aplikacje treningowe możemy podzielić właściwie na dwa rodzaje. Pierwsze to takie, które mogą mierzyć naszą aktywność fizyczną, podają czas treningu biegowego czy przejażdżki rowerowej, pokazują ilość spalonych kalorii i miesięczne statystki naszych postępów. Drugi rodzaj aplikacji może służyć wsparciu treningów w domowym zaciszu, podpowiadając nam serie ćwiczeń dobranych pod kątem tego, jaki cel chcemy osiągnąć. Aplikacje treningowe możemy połączyć z aplikacjami dietetycznymi, sprzyjającymi liczeniu spożytych w ciągu dnia kalorii i podpowiadających, co możemy jeść, aby efekt treningu był jeszcze bardziej widoczny. Odpowiednie odżywianie i aktywność fizyczna są bowiem kluczem do prawidłowego dbania o swoją sylwetkę.

Korzyści płynące ze stosowania aplikacji treningowych.

  • Zapisywanie treningów dające możliwość obserwowania postępów oraz dzielenie się nimi ze znajomymi.
  • Motywacja przez wyznaczanie nowych celów oraz możliwość brania udziału w rywalizacjach, w których można otrzymać nagrody lub wspomóc wybrane organizacje.
  • Zwiększenie systematyczności treningów.
  • Mierzenie tętna dzięki podłączeniu z pulsometrem. Pozwala to określić efektywność naszego treningu. Do pomiaru tętna możemy wykorzystać m.in obiektyw i lampę aparatu, wbudowany pulsometr lub opaskę albo smartwatch, która stale pokazuje tętno.
  • Możliwość słuchania muzyki, która sprzyja relaksowi i skupieniu się na aktywności, którą właśnie wykonujemy.
  • Informacja o spalonych kaloriach pozwalająca określić bilans kaloryczny dla spożywanych posiłków. Możliwość połączenia z aplikacją dietetyczną, która da nam gotowe przepisy na to, co jeść, by schudnąć
  • Wsparcie mobilnego trenera, który może zastąpić trening na siłowni. Możliwość ćwiczenia w każdym miejscu, bez kupowania karnetu na siłownię.

Decydując się na korzystanie z aplikacji treningowej należy jednak pamiętać, że posiadanie jej w telefonie nie znaczy jeszcze realnych szans na zrzucenie wagi. Motywacja powinna wynikać z naszych indywidualnych potrzeb, a nie chęci rywalizacji ze znajomymi. Korzystanie z bezpłatnej aplikacji mierzącej dystans i czas naszych treningów może okazać się pomocne, by dostrzegać rozwój. Jednak rozwój może następować tylko wtedy, gdy mamy świadomość tego, jak prawidłowo przygotować się do aktywności i jak ją wykonywać. Na przykład powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób wykonać rozgrzewkę przed porannym bieganiem.

Aplikacje mające zastąpić nam trening na siłowni z trenerem mogą okazać się szkodliwe, ponieważ często nie wiemy, w jaki sposób wykonywać dane ćwiczenia bez narażania się na kontuzje. Warto również wspomnieć, że aplikacje dietetyczne służące utracie wagi, często nie biorą pod uwagę istotnych czynników takich jak tryb naszego życia czy choroby z którymi się zmagamy. Dlatego dieta ułożona przez aplikację może okazać się nieodpowiednia i wcale nie musi być skuteczna. Chcąc schudnąć dzięki korzystaniu z aplikacji warto posiadać podstawową wiedzę na temat wykonywania niektórych ćwiczeń i tego, jak prawidłowo należy się odżywiać. W tym przypadku fachowej wiedzy trenera personalnego czy dietetyka nie zastąpi żadna aplikacja.

Powiązane