Zdrowie 

Wapń nie tylko z mleka

Wapń jest podstawowym budulcem kości. Wielu z nas jednak mylnie sądzi, że znajdziemy go tylko i wyłącznie w mleku. Coraz więcej osób unika mleka ze względu na nietolerancję laktozy lub po prostu nie lubi jego smaku. Na co jesteśmy narażeni, gdy nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości wapnia? Przede wszystkim osteoporozę, zwaną również cichym złodziejem kości. Badanie gęstości kości nazywamy densytometrią i powinna je wykonać każda kobieta po 50 roku życia. Na osteoporozę narażone są przede wszystkim osoby o delikatnej budowie, prowadzące mało aktywny tryb życia, przyjmujące sterydy.

Jak wystrzegać się osteoporozy? Najlepiej sięgając po produkty zawierające wapń.

  • Figi

Suszone lub świeże, zawierają ok. 500 mg wapnia w 200 g. Poprawiają kondycję kości i są wspaniałym dodatkiem zarówno do ciast i deserów, jak i dań mięsnych.

  • Tahina

Pasta wytwarzana z prażonych ziaren sezamu mająca zastosowanie zarówno w deserach, jest bowiem głównym składnikiem chałwy, jak i w daniach wytrwanych. Z jej dodatkiem w łatwy sposób można przygotować hummus, czyli pastę z ciecierzycy z dodatkiem aromatycznych przypraw i ziół. Stosowanie pasty sezamowej w diecie zapobiega złamaniom.

  • Tofu

Twaróg z fermentowanej soi zawiera sporo białka i tyle samo wapnia, co mleko krowie. W sklepach spotkamy tofu naturalne lub jedwabiste. W szybki sposób możemy usmażyć je na patelni, połączyć z papryką, cukinią i czosnkiem, w ten sposób dostarczając swojemu organizmowi tego, co najlepsze, jednocześnie chroniąc się przed osteoporozą.

Eliminując jakiś składnik ze swojego jadłospisu warto znaleźć zamiennik, który dostarczy nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Dieta wykluczająca mleko jest coraz bardziej popularna. Jeśli jednak nie obserwujesz u siebie dolegliwości związanych z nietolerancją laktozy lub alergią na mleko nie musisz rezygnować ze spożywania go. Warto natomiast rozważyć opcję wprowadzenia zamienników, które urozmaicą naszą monotonną dietę.

Jeśli interesuje cię, co jeszcze warto jeść, by twój organizm prawidłowo funkcjonował, koniecznie zapytaj o pomoc dietetyka.

Powiązane