Dieta & Żywienie TOP news 

Powody, dla których warto sięgać po śliwki

Mimo azjatyckiego pochodzenia, ich największa produkcja ma miejsce w Kalifornii. Znajdują zastosowanie w wielu daniach kuchni świtowej. Bez suszonych śliwek nie przyrządzimy marokańskiego tadżinu czy żydowskiego czulentu. W Polsce przede wszystkim dodajemy je do bigosu, porannej owsianki czy piernika.

 

Właściwości suszonych śliwek:

  • Regulują przemianę materii – zawierają rozpuszczalny błonnik oraz działający lekko przeczyszczająco sorbitol.
  • Wspomagają odchudzanie – jedna śliwka ma ok. 20 kcal, spożycie kilku do posiłku pozwala na dłużej zachować uczucie sytości.
  • Pomagają w profilaktyce osteoporozy – fenole i flawonoidy zawarte w śliwkach zapobiegają utracie masy kostnej.
  • Zapobiegają chorobom układu krążenia – kwas chlorogenowy i neochlorogenowy są silnymi przeciwutleniaczami oraz obniżają poziom złego cholesterolu.
  • Są źródłem żelaza i potasu, które wspomagają pracę mięśni i mózgu. Żelazo zapobiega anemii, dlatego warto włączyć go do diety, kiedy czujemy się osłabieni i mamy problem z wypadającymi włosami.
  • Dostarczają witaminy K i beta-karotenu, który spowalnia proces starzenia się. Witamina K natomiast jest pomocna podczas bolesnych miesiączek, przeziębień i stanów zapalnych.

Te małe, suszone owoce są prawdziwym dobrodziejstwem, dlatego warto dołączyć je do swojej diety. Mogą okazać się skutecznym sprzymierzeńcem nie tylko w walce z nadwagą, ale również w walce o lepsze zdrowie.

 

Powiązane