Dieta & Żywienie 

Niedobrana para

Często nie wiemy, iż łączenie niektórych produktów ze sobą nie jest korzystne dla naszego organizmu. Poniżej kilka przykładów takich niedobranych par.

Pomidor <—> Ogórek

W zielonym ogórku występuje enzym, który niszczy witaminę C w pomidorach. Podobnie działa na witaminę w papryce, cebuli, cykorii czy natce pietruszki.

Pomidor  <—> Twaróg

Obecny w pomidorze kwas tworzy z wraz z wapniem z sera nierozpuszczalne kryształki, które odkładają się w stawach i niszczą je.

Wino czerwone <—>Mięso

Garbniki zawarte w winie utrudniają wchłanianie żelaza z mięsa.

 

Kawa czy herbata <—>Przetwory mleczne

Kwas szczawiowy z napojów kofeinowych łączy się z wapniem z mleka tworząc szczawiany. Z nich zaś powstają kamienie w drogach moczowych.

 

Kapustne <—>Ryby

Zawarte w warzywach kapustnych (biała kapusta głowiasta, kapusta włoska, kapusta pekińska, brukselka, kalafior, brokuły, kalarepa i jarmuż) związki wiążą jod i uniemożliwiają jego wchłanianie przez organizm.

 

Herbata <—>Ciasto drożdżowe

Garbniki z herbaty utrudniają wchłanianie obecnej w drożdżach witaminy B1.

 

Cytryna <—> Herbata

Glin z herbaty wraz z witaminą C z cytryny tworzy łatwo wchłaniany przez organizm cytrynian glinu, który najprawdopodobniej jest powodem m.in. choroby Alzheimera. Jest jednak sposób, by móc spokojnie pić herbatę z dodatkiem soku z cytryny. Przede wszystkim czarna herbata nie powinna być zbyt mocna, a co najważniejsze – soku z cytryny należy dodawać dopiero po usunięciu z herbaty liści lub torebki. Wówczas wspomniana wcześniej reakcja nie zachodzi.

 

Grzyby <—> Alkohol

Wszystkie grzyby są ciężkostrawne, do tego stopnia, że podawanie ich dzieciom jest całkowicie odradzane. Jeżeli planuje się spożywać grzyby, nawet w niewielkiej ilości, powinno się zrezygnować z picia alkoholu nie tylko do posiłku, ale przynajmniej przez cały dzień, w którym były spożywane grzyby. Grzyby stanową wyzwanie dla układu trawiennego i podobnie jak alkohol, obciążają wątrobę.

 

Ziemniaki <—>Mięso

Ziemniaki lepiej spożywać w zupie czy w sałatkach, niż w towarzystwie tłustego mięsa. To wskazanie również nie oznacza, że w ogóle nie powinno się jeść takich posiłków. Jednak kotlet z ziemniakami jako częsty obiad plus niewielka dawka ruchu może bardzo szybko przyczynić się do nagromadzenia dodatkowych kilogramów. Jak wiadomo, łatwiej jest zadbać o to, by nie doprowadzić do otyłości, niż później skutecznie i trwale zmniejszyć masę ciała.

Powiązane